מה ההבדל בין עוסק פטור לעוסק מורשה?

Yossef Vanunu
10 נובמבר 2022
מה ההבדל בין עוסק פטור לעוסק מורשה?

חולמים לפתוח עסק בישראל? מה צריך לדעת לפני הקמת עסק והאם אתם צריכים לפתוח עוסק מורשה או עוסק פטור? כיצד להירשם ולהגיש מיסים?

ללא תואר בניהול עסקים, קצת קשה לדעת לענות על השאלות הללו, וגם אז כנראה שתזדקקו לניהול פיננסי לצד העסק שאתם חולמים להקים. אז איך מתחילים?

מה זה עוסק פטור?

עוסק פטור מקביל לסוחר יחיד, עוסק זעיר או לעצמאי. מדובר בעסק של אדם אחד.

לדוגמא, אדם X פותח עסק מבלי להקים ישות תאגידית, חברה או שותפות. הוא לרוב אינו משלם מס ומחויב לתשלומי פנסיה וביטוח לאומי בלבד. הוא מוגבל לתקרה של 100,000 ₪ בממוצע לשנה, כאשר מעבר לסכום הזה יהיה עליו להפוך לעוסק מורשה.

המטרה של עוסק פטור היא לאפשר לעסקים קטנים להיפתח ולהצליח לפעול בצורה נעימה, נוחה וקלה יחסית לעומת עסקים בדרגה גבוהה יותר. על ידי כך, השאיפה היא לסייע להם לגדול, לחסוך ולהתפתח לעסקים מורשים ואף לעסקים משלמי מע"מ עם השנים.

יש לציין כי אחד מתוך חמישה עסקים בישראל מצליח להגיע לשנה השנייה שלו, בתור עוסק פטור או מורשה, לכן ההמלצה הרווחת היא תמיד לפתוח את העסק כעוסק פטור, ולבחור ולשנות את הסטאטוס לעסק מורשה במידה וההכנסה אכן עוברת את ה- 100,000 ₪ בשנה.

מה זה עוסק מורשה?

עוסק מורשה הוא עוסק שמשלם מס הכנה על בסיס קבוע, באמצעות פנקסי מקדמות. פנקסי המקדמות מגיעים מידי שנה ממס הכנסה, ובהתאם על בעל העסק להצהיר על הכנסותיו והוצאותיו מידי חודשיים. ההוצאות וההכנסות לא בהכרח מתקשרות רק לבית העסק, אלא גם לחייו האישיים של העוסק וכוללים הוצאות על דלק, מזון, ביגוד למטרות עסקים, ייעוץ ועוד.

לפי ההוצאות וההכנסות, מס הכנסה מנקה את הסכומים הדרושים וקובעת כמה על בעל העסק לשלם כדי ליהנות מחשבון מאוזן מולם.

ההבדלים

אז מה ההבדל בין עוסק פטור לעוסק מורשה?

גם עוסק פטור וגם עוסק מורשה הם עסקים עצמאיים. ההבדל ביניהם הוא סטאטוס רישום המע"מ. אמנם על שני סוגי העסקים להוציא חשבוניות בעבור ההוצאות, ההכנסות והעסקאות שלהם, אך עוסק מורשה נדרש לגבות גם מס הכנסה על מכירותיו, בעוד שעוסק פטור פטור מס הכנסה.

הסטאטוס של עוסק פטור תוכנן כדי לאפשר השקת עסקים קטנים ללא צורך בעבודה רבה מדי ולכן, לעוסק פטור יש רף הכנסה שנתי שאסור לו לחרוג ממנו. לעוסק מורשה אין שום מגבלת סף הכנסה.

בנוסף לכך, מקצועות מסוימים אינם יכולים להירשם כעוסק פטור ולרבות:

 • אדריכלים
 • מהנדסים
 • בלשים פרטיים
 • עורכי דין
 • רואי חשבון
 • רופאים פרטיים, רופאי שיניים וקליניקות בתחום הרפואה
 • יועצים ניהוליים
 • סוכני ביטוח
 • פסיכולוגים
 • פרופסורים ומרצים
 • מתרגמים
 • עסקים בתחומים אמנותיים

האם עוסק מורשה משלם מס?

הרווחים של עוסק מורשה חייבים במס הכנסה ובביטוח לאומי. בנוסף, עוסק מורשה מחויב לגבות מע"מ על המכירות שלו.

בניגוד לכך, עוסק פטור לא נדרש לגבות מע"מ על מכירותיו. בהתאם לשמו, הוא פטור ממס הכנסה. עם זאת, הוא מחויב לשלם ביטוח לאומי.

לשני סוגי העסקים מומלץ לפנות אל רואה חשבון המתמחה בנושאי המס והניהול העסקי. התנהלות לא נכונה עשויה לעלות ביוקר בעתיד, לכן עדיף לפעול יחד עם איש מקצוע שמבין בנושא, ואף יכול לסייע ליהנות מהנחות והטבות מס בזכות הידע הנרחב שלו בתחום.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים!
newsletter
הירשמו לניוזלטר שלנו הירשמו לניוזלטר שלנו

  עוד מאמרים בנושא
  בידול פירוש וחשיבות
  עולם העסקים
  21 נובמבר 2022
  מה ההבדל בין עוסק פטור לעוסק מורשה?
  10 נובמבר 2022
  ניהול עסק נכון כ- 5 צעדים
  07 נובמבר 2022
  3 רעיונות לעסק ביתי שעושה הרבה כסף
  03 נובמבר 2022
  תכנון אסטרטגיה שיווקית דיגיטלית לעסק
  27 אוקטובר 2022
  whatsapp ייעוץ בוואטסאפ