ניהול פיננסי – כללי מפתח בדרך להצלחה

מערכת ECS
10 פברואר 2021
ניהול פיננסי – כללי מפתח בדרך להצלחה

ניהול פיננסי הוא תחום חדשני ופורץ דרך אשר הולך וצובר תאוצה בישראל ובעולם כולו במהלך השנים האחרונות. במסגרת סקירה זו, נסביר למה נועד ניהול פיננסי, איך מבצעים ניהול פיננסי בפועל, ומהם כללי המפתח לניהול פיננסי, שיובילו אתכם להצלחה. מוכנים לצלול פנימה?

אנחנו מזמינים אותך לאירוע שילמד אותך כל מה שאתה חייב לדעת על שליטה בכסף שלך, לפרטים נוספים לוחצים כאן!

ניהול פיננסי זה עניין למומחים?

אם פעם סברנו שכלכלה היא עניין למומחים, הרי שכיום ניתן לומר באופן חד משמעי, כי התחום הפיננסי מעולם לא היה מורכב יותר. עם כל התמורות הטכנולוגיות החלות בעולם, חלים שינויים רבים מספור גם בתחום הפיננסי, ויחד עימם מתעדכנים חוקי המשחק והוראות החוק הנוגעות להסדרת הפעילות הפיננסית השוטפת.

במילים פשוטות זה אומר, שעל מנת לעקוב אחר הכספים שלנו – בין אם מדובר על ההוצאות השוטפות, המיסים שאנו משלמים, כספי החיסכון שלנו וכספי הפנסיה – נדרשת כיום מומחיות והבנה ברזי החוק, שבנינו – לרובנו פשוט אין זמן או אנרגיה לפתח אותן. 

זאת למרות העובדה ששליטה על תזרים המזומנים שלנו וניהול חסכונות קצרי מועד וארוכי טווח, לרבות חסכונות לגיל הפנסיה, הם נושאים שכל אדם בישראל צריך להכיר, לטובתו הוא. למרבה הצער, קיים היום מגוון כה רחב של מוצרי השקעה וחיסכון, עד שתהליך קבלת ההחלטות בתחום הפיננסי, נעשה מורכב ברמת הבלתי אפשרי. אז מה עושים? המשיכו לקרוא ומיד תגלו.

למה נועד ניהול פיננסי, בעצם?

ניהול פיננסי הוא שם כולל לסדרת מהלכים שנועדו להציע מענה לכל אותם צרכים שמנינו לעיל.
בין אם מדובר על ניהול התקציב המשפחתי בהווה, או תכנון העתיד הכלכלי בראיה לטווח רחוק יותר. ניהול פיננסי, בין היתר, משמעו ייעול ההתנהלות הפיננסית בשוטף ובד בבד – הגדרת יעדי חיסכון מפורטים לעתיד, בהתבסס על היעדים והצרכים הפיננסים של כל אדם. 

איך מבצעים ניהול פיננסי בפועל

אנשים רבים בישראל אשר מעוניינים לקחת לידיהם את השליטה על מצבם הכלכלי בהווה ובעתיד, חשים כי הם חסרים את הידע האופרטיבי שיאפשר להם להבין היכן הם עומדים במישור הפיננסי, ומה ידרש להם כדי להגיע למקום בו הם רוצים להיות בהמשך. למרבה המזל, ישנם יועצים פיננסים שיכולים לסייע לכם בגיבוש תוכנית פעולה שתסייע לכם בכל אלו, כפי שיפורט בשורות הבאות.

מהם כללי המפתח לניהול פיננסי מוצלח?

ניהול פיננסי אפקטיבי, מתבצע על פי כללי האצבע שלהלן:

 • הצלחה בניהול כספים מצריכה תכנון מקדים:

בדומה לתחומים רבים בחיים, גם ניהול פיננסי מוצלח, מחייב תכנון מקדים. לכן בשלב הראשוני של הליך הניהול הפיננסי, היועץ הפיננסי מבצע תיאום ציפיות מול לקוחותיו. בשלב זה תלמדו מה יצריך מכם התהליך ובאילו כלים תעשו שימוש כדי לעקוב אחר התקדמותו

 • דעו איפה הכספים שלכם נמצאים:

השלב השני בהליך ניהול פיננסי, הוא ריכוז הנתונים הפיננסיים של הלקוח.
בשלב זה, היועץ הפיננסי ירכז מידע לגבי כל מקורות ההכנסה שלכם, הנכסים שבבעלותכם, התכניות שלכם לעתיד והמטרות הפיננסיות שלכם ושל בני המשפחה שלכם.

מרגע שתגדירו את מסגרת התקציב הקיימת והיעדים שלכם, יסייע לכם היועץ הפיננסי שלכם גם בריכוז מידע על כל הנכסים וההתחייבויות שלכם, שהם חיוניים לבניית תמונת המצב הכלכלית שלכם.

 • הכירו את המגבלות שלכם:

חשוב לבצע בעזרתו של היועץ הפיננסי הערכה מסודרת של המצב הפיננסי שלכם כדי להבין מהם גבולות הגזרה שלכם. הכוונה היא לכך שאם קיים פער בין הרצוי לרצוי מבחינה כלכלית, ההכרה בו היא קריטית כדי שתדעו היכן עליכם לחסוך וכמה תידרשו לקצץ בהוצאותיכם.

 • את התקציב של היום חשוב להגדיר מתוך חשיבה על המחר:

גם אם הגעתם למסקנה שתזרים המזומנים שלכם מאפשר לכם לחיות ברמת חיים גבוהה, חשוב לזכור כי ישנה חשיבות רבה גם לחיסכון ליום סגריר וכמובן, לגיל הפרישה. לכן בביצוע מהלך של ניהול פיננסי, הקפידו להקדיש זמן לבחינת אפיקי חיסכון שונים, ולהכרת התועלות והחסרונות של כל אחד מהם. בבוא היום, אתם תודו לעצמכם.

 • התאזרו בסבלנות:

מטבע הדברים, ניתן להניח שהתוכנית הפיננסית אותה גיבשתם במסגרת תהליך הניהול הפיננסי שלכם, היא מתודת פעולה רבת מהלכים שיישומה עשוי להימשך זמן רב. מסיבה זו, חשוב להתאזר בסבלנות ולהבין שנדרשת מכם התמדה על מנת לקצור את הפירות של ההתייעלות במישור הכלכלי. הקפידו לעקוב אחר ההכנסות, ההוצאות והחסכונות שלכם, והיו מוכנים לשנות את אסטרטגיית ההשקעה והחיסכון שלכם מעת לעת, על פי השינויים בשוק ובחייכם.

זכרו: ניהול פיננסי יעיל הוא בסופו של דבר, הרגל. יתכן וידרש לכם תרגול עד שתטמיעו את המלצותיו של היועץ הפיננסי בו נעזרתם, אך אם תיטלו אחריות על מצבכם הכלכלי ותתחייבו לנהל את הכספים שלכם באופן שקול ומחושב לאורך זמן, התוצאות לא יאחרו להופיע.

בשורה התחתונה

ניהול פיננסי הוא הליך מורכב שמחייב התבוננות על המצב הכלכלי שלכם כמכלול.

לכן בבואכם לבחון אפשרויות להתייעלות במישור הכלכלי, מומלץ להסתייע בשירותיו של מומחה לניהול פיננסי, שיוכל לבנות עימכם תכנית פעולה מפורטת על סמך היכולת הכלכלית הקיימת שלכם, והמטרות והיעדים שלכם לעתיד. בהצלחה!

 

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים!
newsletter
הירשמו לניוזלטר שלנו הירשמו לניוזלטר שלנו

  עוד מאמרים בנושא
  איך להיות יזם עם ילדים בבית?
  02 אוגוסט 2022
  איך בונים תוכנית עסקית חכמה?
  20 יוני 2022
  השכלה פיננסית
  עולם היזמות
  29 יוני 2021
  איך לבחור מקצוע
  עולם היזמות
  29 יוני 2021
  whatsapp ייעוץ בוואטסאפ