האם כדאי לקנות עסק קיים או לפתוח חדש?

מערכת ECS
30 אפריל 2021
האם כדאי לקנות עסק קיים או לפתוח חדש?

הכניסה לשוק התעסוקה בישראל היא מאוד מגוונת ופותחת דלתות להרבה מאוד סוגים של אנשים. כיום, יש הרבה מאוד אנשים שמחליטים לא לעבוד בתור שכירים, ולנסות הקמת עסק חדש שיקנה להם יותר חופש יצירתי, אך גם הרבה יותר אחריות. אנשים שמחליטים לפתוח עסק עצמאי, עומדים בפני שתי אופציות מרכזיות – קניית עסק קיים או הקמת עסק חדש מאפס. על שתיהן נסביר בהרחבה במסגרת המדריך שלפניכם.

על הדבש ועל העוקץ: היתרונות והחסרונות בהקמת עסק חדש

היתרונות והחסרונות קיימים גם כאשר קונים עסק מיד שנייה וגם כאשר עומלים על הקמת עסק חדש לחלוטין. האתגר הכי גדול של הקמת עסק חדש הוא כמובן בחוסר הוודאות. אנשים לא יודעים, בחלק מהמקרים, לאן הם נכנסים, ובנוסף, יודעים שבחודשים הראשונים, יכול להיות שלא תהיה להם שום סוג של הכנסה. למרות שיש שליטה מלאה על קבלת ההחלטות ולוחות הזמנים של העבודה, האתגר הוא גדול, וזאת מבלי לדבר על השקעה ראשונית בציוד, פרסום ושיווק.

קניית עסק היא לא משחק ילדים

האתגר הגדול בקניית עסק יד שנייה הוא בתיקון העסק. הרי עסק שנמכר הוא ככל הנראה עסק כושל. זה יכול להיות בגלל המיקום שלו, התוכן שלו, או, במקרה הטוב מבחינת הקונה, הניהול שלו. כאשר קונים עסק צריך להיכנס עמוק אל תוך המספרים והנתונים ולבדוק את כל האלמנטים הנדרשים, כולל זכויות קניין, שיטות עבודה, ספקים, תפעול ועוד. היתרון הגדול הוא שברגע שמתחילים להפעיל עסק שכבר רץ, אין צורך בהשקעה גדולה בציוד, והכסף מתחיל לזרום כבר מההתחלה, בצורה כזו או אחרת.

מתכננים להקים עסק חדש? זה הזמן להכשיר את הקרקע

הקמת עסק חדש כרוכה בעיקר בהרבה עבודת שטח. עם זאת, כאשר פותחים עסק חדש יודעים שלא קונים חתול בשק. כאשר אחראים על קבלת ההחלטות מהפתיחה, יהיה קשה להיכנס לאזורים אפורים, ולהיקלע לעסק שהוא אינו רווחי. גם כאן, חשוב לעשות עבודת שטח ולראות כיצד אפשר להתכונן בצורה אבסולוטית בכל מה שכרוך בניהול עסק. יש שליטה מלאה על ההוצאות, וגם כאשר לוקחים סיכונים, מבינים את המשמעות המלאה שלהם.

אילו בדיקות חובה לבצע לפני שקונים עסק קיים?

קניית עסק מגורם חיצוני נעשית בכל מיני דרכים. יש המון עסקים שמפורסמים באתרי מכירות וברשתות החברתיות, מכל מיני סיבות. הסוד הוא לבצע מחקר ולראות למה העסק נמכר ולנסות להבין למה הוא לא הצליח. יש הרבה מקרים של עסקים שהצליחו להתרומם לאחר החלפת בעלות, גם כשהכל היה נראה אבוד. יש שיגידו שלמרות שהתשתית קיימת, קניית עסק חדש היא אפילו מורכבת יותר מהקמה של עסק חדש.

כך תקימו עסק בדרך הנכונה

עצמאים בישראל נתקלים בהרבה מאוד אתגרים, אם כי דווקא באופן שיפתחו את העסק שלהם, יש להם בחירה. חשוב מאוד לבצע בדיקות מקדימות, לקחת את כל האופציות בחשבון, ולבחון גם את הנושא של קניית עסק וגם את ההיתכנות של פתיחת עסק חדש.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים!
newsletter
הירשמו לניוזלטר שלנו הירשמו לניוזלטר שלנו

  עוד מאמרים בנושא
  איך בונים תוכנית עסקית חכמה?
  20 יוני 2022
  השכלה פיננסית
  עולם היזמות
  29 יוני 2021
  איך לבחור מקצוע
  עולם היזמות
  29 יוני 2021
  לימודי יזמות
  עולם היזמות
  29 יוני 2021
  כמה עולה לפתוח עסק?
  עולם היזמות
  27 מאי 2021
  whatsapp ייעוץ בוואטסאפ